Košmarai – tai bauginantys, gąsdinantys sapnai, kurie gali sukelti stiprias neigiamas emocijas, tokias kaip baimė, nerimas ar pyktis. Taigi, kodėl sapnuojame košmarus ir kaip jų išvengti?

Kodėl sapnuojame košmarus ir ką tokie sapnai reiškia?

Košmarai – tai bauginantys, gąsdinantys sapnai, kurie gali sukelti stiprias neigiamas emocijas, tokias kaip baimė, nerimas ar pyktis. Jie gali būti labai realistiški ir kartais priverčia mus net pabusti iš miego. Košmarus sapnuoja tiek suaugusieji, tiek ir vaikai, todėl šie sapnai yra neatsiejama miego dalis su kuria kiekvienas kažkada esame susidūrę. Tačiau kartais, košmarai gali tokie stiprūs, kad gali pradėti trukdyti mums normaliai gyventi. Tokiais atvejais, verta susirūpinti. Taigi, kodėl sapnuojame košmarus ir kaip jų išvengti?

Košmarai dažniau pasitaiko žmonėms, kurie patiria stresą ar nerimą. Tai gali būti dėl to, kad mums miegant, mūsų protas bando apdoroti mūsų nerimą, stresą ir kitus jausmus. Kitaip sakant, blogi sapnai gali būti mūsų pasąmonės būdas bandyti mums pasakyti, kad kažkas mūsų gyvenime yra negerai. Košmarai gali būti ir netinkamų miego sąlygų pasekmė. Pavyzdžiui, sapnuoti košmarus galime tada, kai mums šalta arba per karšta. Galiausiai, košmarai taip pat gali būti ir tam tikrų vaistų (pavyzdžiui, antidepresantų) šalutinis poveikis.

Svarbu išsiaiškinti košmarų priežastis

Košmarai gali turėti labai įvairų poveikį skirtingiems žmonėms. Vieni žmonės košmarus tiesiog ignoruoja ir jų nesureikšmina. Kitiems, jų sapnuojami košmarai kelia nerimą ir trikdo miegą. Dar kitiems, košmarai gali tapti kūrybiškumo šaltiniu ir įkvėpti parašyti istoriją, sukurti meno kūrinį ar tiesiog geriau pažinti save. Košmarai gali būti naudingas įrankis, padedantis mums geriau pažinti save ir savo jausmus. Analizuojant košmarus, galime sužinoti daugiau apie savo baimes, rūpesčius ir neišspręstas problemas. Tai gali padėti mums geriau valdyti savo emocijas ir gyventi laimingesnį gyvenimą.

Nuo paprastų sapnų košmarai dažniausiai skiriasi tuo, kad atrodo labai tikroviški, dramatiški ir įtaigūs. Tokie sapnai dažnai atrodo kaip tikras gyvenimo įvykis, todėl susapnavus košmarą, gali būti naudinga pažvelgti į jį iš platesnės perspektyvos ir pabandyti išsiaiškinti jo prasmę. Tai gali padėti suprasti nuo ko realiame gyvenime bandote pabėgti, kokių gyvenimo situacijų stengiatės išvengti ar kokio sprendimo ieškote.

Košmarai gali būti susiję ir su fiziniais negalavimais, pavyzdžiui, širdies, kvėpavimo ar netgi peršalimo ligomis. Tokiais atvejais košmarai yra tik simptomas, o ne pagrindinė problema. Pavyzdžiui, širdies ir kvėpavimo ligų metu žmogus gali jausti dusulį ar širdies plakimą, o tai gali sukelti nerimą ir košmarus. Peršalimo ligų metu žmogus gali jausti silpnumą ir nuovargį, kas taip pat gali išprovokuoti neramų miegą ir košmarus. Didelis karščiavimas gali sukelti haliucinacijas, kurios taip pat dažnai pasireiškia kaip košmarai.

Nuolatinė įtampa, ilgalaikis stresas, jaudinantys įvykiai, pavyzdžiui, skyrybos ar darbo pakeitimas – taip pat gali išprovokuoti baisius nakties vaizdinius. Tokiais atvejais sapnuojami košmarai yra žmogaus psichikos reakcijos į išorinius dirgiklius pasekmė. Kitaip sakant, košmarai gali būti žmogaus būdas apdoroti ir suvokti patirtas traumas ar sunkumus.

Vaikų sapnuojami košmarai

Vaikams sapnuoti košmarus yra gana normalu. Jų smegenys dar tik vystosi, todėl jie yra labiau linkę į stresą ir nerimą. Be to, vaikai turi mažiau gyvenimiškos patirties, todėl jiems sunkiau suprasti ir suvokti pasaulį. Jei jūsų vaikas sapnuoja košmarus, svarbu jį nuraminti ir padėti jam suprasti, kad tai buvo tik sapnas. Galite pabūti su vaiku, kol jis nusiramins, ir pasakyti jam, kad jis yra saugus. Taip pat galite pasikalbėti su vaiku apie jo košmarus ir padėti jam juos suprasti. Dauguma vaikų iš košmarų išauga iki 10–12 metų amžiaus, tačiau jeigu vaikui košmarai trukdo gerai išsimiegoti, tuomet reikėtų pasitarti su gydytoju ar psichologu.

Košmarų tikimybę didinantys faktoriai

Košmarų tikimybę gali padidinti įvairūs fiziniai bei psichologiniai faktoriai.

Fiziniai faktoriai:

 • Aštrus maistas. Aštrus maistas gali padidinti kūno temperatūrą, o tai gali sukelti nemigą ir košmarus.
 • Riebus maistas. Riebus maistas tai taip pat gali sukelti nemigą ir košmarus.
 • Alkoholis. Alkoholis gali sukelti miego sutrikimus, įskaitant košmarus. Alkoholis gali sukelti miego fazių pusiausvyros sutrikimą ir sumažinti greitojo miego (RE) fazės trukmę.
 • Vaistai. Kai kurie vaistai, tokie kaip antidepresantai, gali sukelti košmarus kaip šalutinį poveikį.
 • Ligos. Ligos, kuriomis sergant pakyla temperatūra, taip pat gali sukelti košmarus.

Psichologiniai faktoriai:

 • Stresas ir nerimas. Stresas ir nerimas gali sukelti miego sutrikimus, įskaitant košmarus. Stresas gali paveikti mūsų miego fazių pusiausvyrą, o tai gali lemti tai, kad daugiau laiko praleisime REM miego fazėje, kurioje dažniau sapnuojame.
 • Trauma. Potrauminio streso sutrikimas (PTSS) yra dažna košmarų priežastis. PTSS sergantys žmonės dažnai sapnuoja apie trauminius įvykius, kuriuos patyrė.
 • Nerimo sutrikimai. Nerimo sutrikimai, tokie kaip generalizuotas nerimo sutrikimas (GANS), taip pat gali sukelti košmarus.

Košmarai: kaip su jais susidoroti?

Košmarais vadiname nemalonius, gąsdinančius sapnus, kurie gali sukelti stiprias neigiamas emocijas, tokias kaip baimė ar nerimas. Jie gali trukdyti gerai išsimiegoti ir ilgainiui sukelti sunkumų gyvenime dėl nepakankamos miego trukmės. Košmarų priežastys yra įvairios, tačiau dažniausiai jos yra susijusios su stresu, nerimu ir kitais gyvenimiškais rūpesčiais. Taip pat košmarus gali sukelti ir įvairūs fiziniai faktoriai, pavyzdžiui, aštrus ar riebus maistas, alkoholis, vaistai bei ligos.

Ką daryti, jei sapnuojate košmarus ir norite jų atsikratyti? Šiam atvejui yra keletas būdų, kurie leis sumažinti blogų sapnų tikimybę ir poveikį:

 • Gerkite pakankamai vandens ir valgykite sveiką maistą.
 • Venkite kofeino ir alkoholio prieš miegą.
 • Suformuokite tinkamus miego įpročius.
 • Sukurkite saugias ir patogias miego sąlygas.
 • Jei košmarai trukdo gerai išsimiegoti, pasitarkite su gydytoju ar psichologu.

2 Comments

Palikite savo komentarą

Required fields are marked *