Sapnai gali būti puikus būdas susipažinti su savo pasąmone ir geriau suprasti save, tačiau kaip prisiminti savo sapnus.

Kaip prisiminti savo sapnus – 8 veikiantys patarimai

Sapnai gali būti puikus būdas susipažinti su savo pasąmone ir geriau suprasti save. Tačiau norint išgauti iš savo sapnų kuo daugiau naudos, reikia gerai juos prisiminti. Deja, daugelis žmonių nežino, kaip prisiminti sapnus nuolat, todėl praleidžia daug svarbių mūsų ir mūsų pasąmonės dialogo detalių. Jeigu ir jūs esate vienas iš tokių žmonių, šiame straipsnyje rasite 8 paprastas, tačiau veikiančias gudrybes, kurios jums padės nepamiršti savo sapne patirtų nuotykių.

1. Sapnų dienoraštis

Ką tik pabudę iš ryškaus sapno, galime jaustis tarsi dar jame esame. Mūsų mintys ir jausmai yra užlieti sapno emocijų, o vaizdai ir pokalbiai vis dar ryškūs ir gyvi. Tačiau tai trunka labai neilgai. Jei dar bent valandėlei užsnūsime ar visiškai nubusime ir pradėsime aktyvią dieną, sapno detalės greitai pradės blėsti. Būtent todėl patartina vos nubudus sapnus užsirašyti. Sapnų dienoraštis yra puikus būdas pagerinti savo sapnų atmintį. Jis padeda jums fiksuoti savo sapnus ir juos analizuoti. Savo sapnų dienoraštį laikykite lengvai ir greitai pasiekiamoje vietoje, pavyzdžiui, ant greta lovos esančios spintelės. Taip galėsite vos pabudę užsirašyti savo sapnus, kol jie dar yra ryškūs jūsų atmintyje.

Dažniausiai sapnai neturi aiškaus ir nuoseklaus siužeto. Jie gali būti chaotiški, nelogiški ir netgi absurdiški, todėl vargu ar jums pavyks užrašyti visą sapną. Nubudus pakanka užrašyti kelis atskirus jums įstrigusius sapno elementus: emociją kurią jautėte, vietą kurioje buvote, žmogų ar daiktą kurį matėte, jo ypatybę, detalę kuri jus labiausiai sudomino, pokalbio temą ar labiausiai išsiskyrusį žodį. Vėliau, grįžus prie minčių apie sapną, šio detalės padės jums sapno nepamiršti, todėl bus galima tiksliau išsiaiškinti, ką jūsų pasąmonė bandė jums pasakyti.

2. Įtikinti save prisiminti

Vienas iš svarbiausių dalykų yra įsitikinti pačiam, kad jūs norite prisiminti savo sapnus. Jei netikite, kad galite juos prisiminti, greičiausiai taip ir bus. Todėl prieš eidami miegoti, sutelkite dėmesį į savo sapnus ir pasakykite sau: „Aš prisiminsiu šios nakties sapnus“. Tai padės jūsų smegenims sutelkti dėmesį į sapnus ir padidinti jų prisiminimo tikimybę. Pakartokite šiuos žodžius kiekvieną vakarą prieš eidami miegoti. Pradžioje galite prisiminti tik mažą dalį savo sapnų. Tai normalu. Tačiau palaipsniui jūsų gebėjimas prisiminti sapnus turėtų žymiai pagerėti.

3. Nubuskite patys

Vienas geriausių būdų geriau prisiminti savo sapnus yra atsisakyti žadintuvo. Staigus pabudimas dažniausiai išsklaido visus jūsų prisiminimus apie sapnus. Kaip žinome, sapnai dažniausiai sapnuojami greitojo (REM) miego metu, kuris yra paskutinis miego etapas. Šiuo metu mūsų smegenys yra labai aktyvios, o sapnai labai ryškūs. Tačiau REM miegas yra labai lengvas, ir net menkiausias triukšmas ar judesys gali jį sutrikdyti.

Jei neturite prabangos kiekvieną dieną atsibusti kada norite, tuomet bent jau pasirinkite malonų ir po truputį garsėjantį žadintuvo signalą, kuris jus pažadintų ramiai ir iš lėto. Tai padės jūsų smegenims pamažu pereiti iš miego būsenos į budrumo būseną, ir jūs turėsite daugiau laiko prisiminti savo sapnus. Nubudus, reikėtų nepradėti iš karto judėti, nes staigūs judesiai greitai visus sapnus išblaško. Ta tarpinė būsena tarp miego ir budrumo yra pats palankiausias momentas sapnams prisiminti. Šiuo metu jūsų smegenys yra aktyvios, bet dar nėra visiškai budrios, todėl stenkitės tuo pasinaudoti ir užsirašyti viską ką sapnavote.

4. Alkoholis sapnų prisiminti nepadeda

Iš esmės, alkoholis gali rimtai sutrikdyti mūsų įprastą miego ritmą. Iš pradžių jis gali sukelti mieguistumą ir net padėti užmigti, tačiau jo poveikis miegui yra trumpalaikis ir ilgainiui jis sukelia rimtų miego problemų. Gilaus miego fazė yra svarbi mūsų kūnui atsistatyti ir atkurti energiją. Alkoholis stipriai trikdo šią fazę, todėl po jo vartojimo žmonės dažnai jaučiasi ryte mieguisti. Ilgalaikis alkoholio vartojimas gali sukelti nemigą – miego sutrikimą, kai žmogus negali užmigti ar užmigęs dažnai prabunda.

Beje, norint regėti prasmingus sapnus, reikalingas blaivus protas. Pavartojus alkoholio jūsų sapnai gali būti mažiau įsimintini, neprasmingi, nepatikimi ir klaidinantys. Tokie sapnai paprastai duoda nedaug naudos, siekiant juos suprasti ar paaiškinti šių sapnų reikšmes. Taigi, alkoholis gali apsunkinti sapnų įsiminimą ir supratimą, todėl jei norite iš savo sapnų išgauti kuo daugiau naudos, geriausia būtų vengti alkoholio vartojimo prieš miegą.

5. Svarbi ir miego kokybė

Jūsų gebėjimas matyti ir vėliau prisiminti savo sapnus yra tiesiogiai susijęs su jūsų miego kokybe. Kitaip sakant, kuo geriau ir kokybiškiau miegate, tuo didesnė tikimybė prisiminti savo sapnus. Norint pagerinti savo miego kokybę, svarbu riboti kofeino ir alkoholio vartojimą. Kofeinas ir alkoholis trukdo jūsų miegui, todėl prieš miegą geriausia juos vartoti labai saikingai arba iš viso vengti vartoti.

Taip pat labai svarbi ir jūsų miegamojo aplinka. Pavyzdžiui, miegoti reikia visiškoje tamsoje, nes tik taip gaminasi pakankamas miego hormonu vadinamo, melatonino, kiekis. Stenkitės kiekvieną dieną gultis ir keltis tuo pačiu metu, kadangi tai padeda sureguliuoti jūsų dienos ritmą ir pagerinti miego kokybę. Galiausiai, praleiskite kuo daugiau laiko gryname ore ir periodiškai užsiimkite fizine veikla. Grynas oras ir fizinė veikla jums padės ne tik pagerinti miego kokybę bet ir savijautą dienos metu.

6. Sekite greitojo miego (REM) stadiją

Vienas iš būdų, kaip prisiminti sapnus yra taikyti REM fazės atminties metodą. Šis metodas yra gana ekstremalus, nes reikalauja nakties metu nuolat keltis ir užsirašinėti savo sapnus. Savo žadintuvą sureguliuokite taip, kad praėjus pirmam 4-5 valandų trukmės miego intervalui, vėliau žadintuvas jus pažadintų kas 90 minučių. Pabudus po kiekvieno greitojo miego (REM) fazės etapo, greitai užsirašykite viską, ką prisimenate iš sapno. Tuomet vėl galite nugrimzti į miegą iki būsite pažadinti po 90 minučių ir vėl užrašykite viską ką matėte ir prisimenate.

REM fazės atminties metodas yra gana efektyvus, tačiau jis taip pat turi keletą trūkumų. Pirma, jis gali sutrikdyti jūsų miego ritmą, todėl jo negalima taikyti ilgai. Antra, nuolatinis kėlimasis naktį, gali lemti ilgalaikę nemigą. Taigi, jeigu nuspręsite išbandyti REM fazės atminties metodą, darykite tai atsargiai ir jokiais būdais nepersistenkite.

7. Sapnų analizė

Mūsų smegenys sapnus laiko mažiau svarbiais prisiminimais nei realaus pasaulio įvykius. Todėl, jei ryte neatliekame savo sapnų analizės, jie greitai išnyksta iš mūsų atminties. Rašykite sapnų dienoraštį. Vos pabudus užsirašykite viską, ką prisimenate apie savo sapną, net jeigu tai tik maži fragmentai. Tuomet skirkite sau laiko paanalizuoti ir apmąstyti sapne matytus simbolius. Ar jūsų sapnas buvo abstraktus, ar konkretus? Ar jame matėte artimus, ar visiškai nepažįstamus žmones? Ar sapno veiksmas vyko suprantamoje ar visiškai fantastinėje realybėje? Kokios spalvos bei emocijos vyravo sapne? Ar sapne jums buvo baisu? Tokie klausimai gali padėti jūsų smegenims priskirti sapnus prie svarbių prisiminimų kategorijos ir geriau juos atsiminti.

8. Pakankama miego trukmė

Mūsų miegas susideda iš dviejų pagrindinių fazių: lėtojo miego (NREM) ir greitojo miego (REM). Lėtasis miegas yra pirmoji miego fazė, kuri trunka apie 70% viso miego laiko. Šios fazės metu sulėtėja mūsų širdies ritmas bei kvėpavimas ir mūsų kūnas stengiasi atsistatyti tiek fiziškai, tiek protiškai. Greitasis miegas yra antroji miego fazė, kuri trunka apie 25% viso miego laiko. Šios miego fazės metu, mūsų širdies ritmas bei kvėpavimas padažnėja, suaktyvėja smegenys ir mes pradedame sapnuoti.

Taigi, jeigu žmogus miega nepakankamai, jo kūnas pirmenybę teikia lėtojo miego stadijai, o greitasis miegas sutrumpėja. Dėl to sumažėja tikimybė apskritai kažką susapnuoti. Optimali miego trukme suaugusiam žmogui yra 7-8 valandos, todėl jeigu miegate trumpiau, jūs savo sapnų ne tik neprisiminsite, bet tiesiog nespėsite jų išvysti!

Palikite savo komentarą

Required fields are marked *